Kleť

13. 5. 2021 by Šárka Knotková

Kleť

Typ na výlet - vhodné pro všechny věkové kategorie

Kleť (německy Schöninger) je s nadmořskou výškou 1087 m n. m. nejvyšší horou Blanského lesa, který je součástí Šumavského podhůří. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova a 18 km na jihozápad od Českých Budějovic.

Na jejím vrcholu stojí nejstarší kamenná rozhledna v Čechách – Josefova věž, a roubená horská chata s restaurací chráněná jako kulturní památka – Tereziina chata.

Hora Kleť nese jedno z vůbec nejstarších zaznamenaných pojmenování hor v Čechách. První písemná zmínka o jejím jménu pochází z roku 1263, kdy je uváděna jako mons Nakletti, další záznam z roku 1318 ji zmiňuje jako mons Naclati. Z těchto dokladů se usuzuje na původ jména ze staročeského slova klětЬ ve významu bouda, komůrka, sklep zřejmě podle nějaké skalní skrýše a nebo ze staročeského slova klatЬ ve významu hrot, špice. Německý název Schöninger vznikl překladem z pojmenování Krasletínská hora (po blízké vsi Krasetín – dříve Krasletín), neboť verschönen znamená krášlit.

Pěší výstupy: 

  • od jihu vede modře značená stezka z Českého Krumlova,
  • od západu červeně značená stezka z Chvalšin a modře značená stezka z Rohů,
  • od severu žlutě značená stezka z Křemže a zeleně značená stezka z Holubova,
  • od východu žlutě značená stezka z Plešovic a červeně značená stezka ze Zlaté Koruny.

Na kole:

Pro cyklisty vede na Kleť odbočka z cyklotrasy č. 1166. Tato odbočka je jedinou asfaltovou přístupovou trasou na vrchol. Od jihu z Českého Krumlova lze vyjet na vrchol po trase s téměř 5% průměrným stoupáním. Závěrečný úsek- odbočka z cyklotrasy 1166: Plánský – Kleť je nejnáročnější partií cyklistického výjezdu s nejvyšším stoupáním 6 %.

Lanová dráha:

Lanovka Krasetín – Kleť je osobní visutá jednolanová dráha oběžného systému s pevným uchycením jednomístných sedaček. Je dlouhá 1792 m (šikmá, tedy skutečná délka; vodorovná délka činí 1751 m) a překonává převýšení 383 m. Dolní stanice Krasetín se nachází v nadmořské výšce 691 m, horní stanice Kleť potom v 1074 m n. m. Dopravní rychlost dráhy je 2,0 m/s, doba jízdy tedy činí 15 minut. Na laně se nachází 100 jednomístných sedaček (původně 102), lano podepírá celkem 22 nosných podpěr. Přepravní kapacita lanovky je 220 osob za hodinu, což je nejnižší hodnota provozovaných lanových drah v Česku. Provoz lanové dráhy byl zahájen 1.7.1961. Počátkem 80. let probíhaly na lanové dráze rozsáhlejší rekonstrukce – nová elektroinstalace, nové sedačky a výměna všech kladkových baterií včetně kladek. Rozsáhlejší údržba probíhá 2 krát do roka (podzim, jaro), kdy není lanová dráha přístupna veřejnosti.

Více informací: https://www.lanovkaklet.cz/

http://www.klet.com/

Fotografie