Medvědí stezka

11. 5. 2021 by Šárka Knotková

Medvědí stezka

Nejstarší naučná stezka na Šumavě - celodenní výlet cca 15 km

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou Šumavy. Vznikla v roce 1967. Její trasa vede mezi železničními stanicemi Ovesná (asi 3 km západně od Nové Pece) a Černý Kříž (obě stanice jsou na železniční trati Nová Pec – Černý Kříž – Volary) v CHKO Šumava na území okresu Prachatice. Jak napovídá název stezky, je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda (14.11.1856).

Stezka je zaměřena především na seznámení s výraznými geologickými a geomorfologickými zajímavostmi severní části Trojmezné hornatiny.

Její celá trasa z Ovesné do Černého Kříže je 14 km dlouhá. Stezka je určena pěším návštěvníkům. Občerstvení je jen v hájovně v Jeleních Vrších, pití a svačinu s sebou!

Cestou uvidíte množství kamenných útvarů s romantickými názvy jako Skalní vyhlídka (skalní město na úbočí vrchu Pernik 1.049 m), Perníková věž, Soutěska lapků, Gotický portál, Kaple, Hřib, Viklan, Kamenná kráska a Obří kostky….. Půjdete kolem krásného Jeleního jezírka, uvidíte podzemní tunel Schwarzenberského plavebního kanálu s jeho dvěma portály….

Možná je i zkrácená trasa, do osady Jelení je motoristům umožněn přístup silničkou z Nové Pece. Dá se také vynechat část z Jeleních Vrchů do Černého Kříže, která vede po asfaltové silnici a najdete na ní jen dva památníky (Barenstein – pamatník zastřelení posledního šumavského medvěda a Rudolfstein – na paměť cesty korunního prince Rudolfa).

Trasa z Ovesné do Jelenních Vrchů je mnohem zajímavější, ale pokud pojedete autem, musíte ji absolvovat dvakrát. Další varianta je autobusem do Jelení, pěšky do Ovesné a odtud vlakem zpět. Nebo z Nové Pece do Ovesné a potom autobusem z Jelení zpět do Nové Pece.

Kratší část můžete absolvovat i s dětmi.

Vlakem z Černé v Pošumaví  do Ovesné.

Zpět z Černého Kříže  do Černé v Pošumaví.

IDOS • Vlaky • Vyhledání spojení (idnes.cz)

 

Fotografie