Třístoličník-Plechý-Plešné jezero

20. 5. 2021 by Šárka Knotková

Třístoličník-Plechý-Plešné jezero

Typ na pěší celodenní výlet - 27km

Třístoličník (Dreisesselberg) (1333 m)  je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších vrcholů Šumavy se zajímavými skalními útvary a úchvatnými výhledy do českého vnitrozemí i na vrcholky Alp. Dostal název podle  skal, které eroze vymodelovala do podoby tří skalních věží s  prohlubněmi, které připomínají trůny. Podle pověsti na nich v dávné minulosti sedávali králové Čech, Rakouska a Bavor a radili se o průběhu státních hranic.

Až pod Třístoličník je možné dojet autem z německé strany přes Strážný a Haimühle. Parkoviště je zdarma, na vrchol je to odsud cca 1 km. Odtud je pak krásný výlet po hřebenovce na Plechý (7 km).

Případně můžete jet vlakem z Černé v Pošumaví  do Nového Údolí a po červené značce si vyšlápnout na vrchol Třístličníku (8 km). Na Třístoličníku je velmi příjemná restaurace Dreisessel Dreisesselberg Dreisesselfels Schutzhaus Berggasthof, platí se jen v EUR.

Z Třístoličníku si můžete odskočit na necelý kilometr vzdálený Hochstein (1332 m n.m.), odměnou vám budou výhledy do Bavorska i Čech.

Z Třístoličníku pokračuje hřebenovka na Trojmezí geografický bod, kde se setkávají hranice tří států (Česko, Německo a Rakousko) a dále až na Plechý, na nejvyšší horu Šumavy (1378 m). Třístoličník – Plechý (7 km), turistická stezka dále klesá k Plešnému jezeru. U stezky je Stifterův památník ze žuly, vysoký 14,5 m – vzpomínka na významného básníka Šumavy Adalberta Stiftera, rodáka z nedaleké Horní Plané. Od památníku se nabízí krásný pohled na jezero a obdivovat můžete i  geomorfologický útvar, který je jednou z nejcennějších součástí zdejší přírodní rezervace – 211 m vysokou skalní stěnu. Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý v nadmořské výšce 1089 m.
Je ledovcového původu. Jeho rozloha činí 7,5 ha a hloubka je okolo 18 m. Voda z jezera odtéká Jezerním potokem do Vltavy. V minulosti byl z tohoto jezera napájen Schwarzenberský plavební kanál. V jediné této lokalitě, v celé šumavské lokalitě, se na jezeře vyskytuje vzácná vodní rostlina šidlatka ostnovýtrusá. Jezero s okolím tvoří přírodní rezervaci. Průměrná roční teplota zde dosahuje 3 stupňů, ročně spadne 1400 až 1700 mm srážek a sněhová pokrývka dosahuje až 2,5 metrů. Od jezera stezka pokračuje podél Schwanzenbeského plavebního kanálu do Nové Pece, odtud pak zpět vlakem do Černé v Pošumaví.

Fotografie