Grafitový a solný důl

25. 5. 2021 by Šárka Knotková

Grafitový a solný důl

Návštěva podzemí!

Gafitový důl v Českém Krumlově: Při prohlídce podzemí se dozvíte zajímavosti z hornické profese i historie dolu v Krumlově.

Před tím, než se vydáte na samotnou prohlídku dolu, vybaví Vás speciálním oblečením, jehož součástí je i důlní lampa. Následně Vás do podzemí zaveze důlní vlak, kterým dříve jezdili horníci na šichtu. Po příjezdu na 1. stanoviště vystoupíte a dále budete pokračovat pěšky.

Během prohlídky si na vlastní kůži vyzkoušíte, v jakých podmínkách horníci pracovali a jaké stroje při práci využívali. Od průvodce se dozvíte, jakým způsobem těžba probíhala, jak se grafit zpracovával a co se z něho vyrábělo.

Celá exkurze probíhá pod vedením průvodce!

Více info: Grafitový důl Český Krumlov (grafitovydul.cz)

Solné doly Haltstat – Navštivte nejstarší solné doly v Evropě! Před samotnou prohlídkou se obléknete do speciálního úboru. Součástí prohlídky je nejen výklad o původu soli v této oblasti, ale také sjezd po dvou hornických skluzavkách.

K dolům na hoře Salzberg se lze dopravit lanovou, nebo vystoupat po pěšině, kterou dříve využívali samotní horníci. Přírodní sůl je zde k dostání v mnoha podobách, odvést si tedy můžete netradiční  suvenýr.

Více informací: Salzwelten Hallstatt & Skywalk – the oldest salt mine in the world

Fotografie