Zoo zahrady

13. 5. 2021 by Šárka Knotková

Zoo zahrady

Typ na výlet za zvířaty

Zoo Altenfelden – cca 60 min. z Lipna

Největší zoo v Rakousku. Více než 1000 zvířat, 200 druhů na ploše 80 hektarů.

Krajina je malebná a rozmanitá.

Kratší trasa trvá asi 2 hodiny
a je vhodná i pro kočárky.

Nenechte si ujít krmení gepardů: květen až říjen – denně v 15:00

Pro děti: velké dobrodružné hřiště

Parkování zdarma: přímo u hlavního vchodu

Bezbariérové: zoo je vhodná pro vozíčkáře!

Psi: Psi jsou povoleni na krátkém vodítku a mimo venkovní výběh

Kavárna a bufet: s velkou venkovní jídelnou

Informace – Zoo Altenfelden (tierpark-altenfelden.at)

Zoo Hluboká – cca 60 min. z Lipna

Svět zvířat jako na dlani.

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou byla poprvé otevřena pro veřejnost 1. května 1939. Původně vznikla jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada rozhodnutím tehdejšího majitele hlubockého panství Dr. Adolfa Schwarzenberga.

V roce 2019 jsme oslavili již 80 let. Za tu dobu zoo procházela obdobími vývoje i stagnace. Na konci 60. let 20. století se dokonce uvažovalo o jejím zrušení, zoo ale byla zachráněna a od roku 1972 se rozvíjí jako samostatná organizace. Dnes je Zoo Hluboká příspěvkovou organizací Jihočeského kraje a její rozvoj je nejrozsáhlejší od doby jejího založení. Stala se moderní a uznávanou institucí.

Zoo Hluboká | Svět zvířat jako na dlani (zoohluboka.cz)

Safari park u Borovan – cca 60 min. z Lipna

Poznejte život více než 230 zvířat 25 druhů v jejich přirozeném prostředí unikátního 90 hektarového přírodního areálu.

Safari Resort Hluboká u Borecrovan | Safari Park

Zoo Dvorec – cca 60 min. z Lipna

Samotnému vzniku zoo předcházel dlouholetý chov plazů, šelem, primátů,….v městisu Ledenice. Lev pustinný Kristián, který asi za vše může, prošel dlouhou cestu spolu se zakladateli a stal se tak erbovním zvířetem zoo. Lvům se zde všeobecně velmi daří. Rukama ošetřovatelů zde prošlo na desítky mláďat.
Myšlenka na založení privátní zoo se začala rodit někdy kolem roku 2003.

Zoologická zahrada Dvorec je zahradou, která vystavuje, ale hlavně chová zvířata převážně z afrického kontinentu. Najdete zde skupinu lvů, které se daří pravidelně rozmnožovat, levharty, hrocha, šimpanze, paviány, želvy, pakoně, antilopy losí, přímorožce, watusi, africké ptactvo, kaloně a další. Novinkou jsou psi hyenoví a cibetka africká.

Nejen zástupci Afriky obývají tuto zoo, americký kontinent je zde zastoupen tapírem, kapybarou, marami, papoušky, drápkatými opičkami, lamami guanako a mnoha dalšími druhy.

Asijský kontinent zde zastupují bílí tygři, gibon lar, který se zde opakovaně rozmnožuje, buvol domácí či velbloud dvouhrbý a jiná zvířata. Jsme druhou zoo v ČR, která vlastní vzácné tygry indické v bílé formě. Naši jedinci Nena a Nanu pochází ze zoo Kernhorf v Rakousku.

Australie zde má prozatím nejmenší počet zvířat a tím je kakadů.

Evropu a euroasii nám zde připomenou vlci, medvěd hnědý, rysi, tygři ussurijští,..

Hlavní čiností je chov ohrožených a vzácných druhů zvířat světové fauny. Edukační činnost a osvěta v oblasti vzdělávání veřejnosti, vytváření informačních systémů. Podpora ochrany lokalit in situ.

Jedovatí hadi – pavilon Venomous
V roce 2014 byl slavnostně otevřen pavilon VENOMOUS, ve kterém najdou obdivovatelé jedovatých hadů největší kolekci kober rodu Naja. V pavilonu je vybudována noční expozice pro kuandu a mirikinu.

ZOO Dvorec pro děti
Zoo nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky a každoročně zde probíhají akce pro děti. Vyhledávané dětské hřiště, lavičky k odpočinku, občerstvení v Hospůdce u krokodýla. Sociální zařízení je hned na začátku trasy u exponátu kostry žirafy. Starší děti si vyzkouší své znalosti na stezce “Zvířata našich lesů”. Během roku probíhají komentovaná krmení, zážitkové programy, akce různého zaměření. Na děti se těší zakrslé kozičky.

Parkoviště
Prostorné parkoviště umožňuje bezpečně zaparkovat i velkému počtu aut. Jenom pozor při přecházení silnice, na které je snížena rychlost na 50km a označena značkou oznamují výskyt chodců, ale někteří řidiči toto nerespektují.

Areál zoo je přizpůsoben pro pohyb s kočárky, vozíčkáře. Terén je většinou v rovině a zvládnou ho i starší lidé. Každoročně jsou v zoo vysazovány stromy, túje, křoviska, okrasné rostliny a trávy, aby postupně vznikala místa se závětřím či stínem a aby se zde zvířatům dobře žilo.

Zoo Dvorec | ZOO Dvorec – máme rádi zvířata

Mini Zoo Wapiti – 30 min. od Lipna

u Horní Plané, domácí zoo s mluvícím Krkavcem Píďou, jeleny Wapiti, kozy, koně…..

Fotografie