Pasov

13. 5. 2021 by Šárka Knotková

Pasov - Passau

Typ na celodenní výlet do Německého Passau

Pasov (německy Passau, latinsky Castra Batavia), cca 1 hod. 30 z Lipna nad Vltavou.  Nachází se na jihovýchodě spolkové země Bavorsko na soutoku tří řek (Dunaj, Inn a Ilz), těsně u hranice s Rakouskem. Ve městě žije okolo 50 000 obyvatel. 

Místo, kde naleznete největší chrámové varhany na světě, kde byl sepsán středověký hrdinský epos a kde to hýří studentským životem – to je bavorský Pasov. Pasov vám učaruje, některé možná inspiruje. Vždyť Pasov je místem, kde byl sepsán středověký hrdinský epos Píseň o Nibelunzích.

Pasov jako město nikdy příliš nestrádal. Měl výhodnou polohu na dunajské cestě, a tak byl dopravním uzlem, který spojoval sever s jihem a východ se západem. Ve středověku Pasovem procházela Zlatá stezka, která přinášela život celým rozsáhlým oblastem sousedících středověkých států.

Krásný pohled na soutok je také z Horního hradu. Když se po cestě nahoru na hrad zadíváte, zaměřte se především na okna. Reálná jsou totiž jen některá, zbylá jsou povedenou malbou.

Za návštěvu stojí také dóm sv. Štěpána. Nad vstupem se zde honosně tyčí největší chrámové varhany biskupského světa. 

Na kuriozitu narazíte hned nedaleko dómu. Na hradbě tady trůní hlava Pasovského blba. Naleznete ho v uličce před náměstím Domplatz. O původu Pasovského blba (der Passauer Tölpel) se příliš neví, možná byl součástí nějakého chrámového patrona, nebo se jedná o kamennou konzoli ze západního štítu dómu, která se zřítila nebo byla poškozena požárem.

Pasov si zamilujete. Někdo na první pohled, jiný na první pivo, někdo na první plavbu.  Pasov si zamilovala i Sisi nebo Michail Gorbačov. Oba ve své době nocovali v místním domu U Divokého muže.

Fotografie